Multi level marketing versus pyramída či lietadlo

 
 

 

Multi level marketing (MLM) ako už bolo povedané, je forma sieťového predaja.
A predávať týmto spôsobom môžete akýkoľvek hmotný tovar alebo služby.
 

Cieľom je výrazné skrátenie distribučného reťazca. Výrobca či dodávateľ vytvára podmienky pre samostatné podnikanie nezávislých priamych predajcov – distribútorov. Tí vytvárajú predajnú sieť, ktorá je účinnejšia a lacnejšia než klasický distribučný reťazec veľkoskladov, veľkoobchodov, maloobchodov + reklama, kde každý tento krok stojí peniaze. Porovnajme bežný spôsob predaja kozmetiky a toho, ako predáva ukážková firma.
 

Bežný postup:

Výrobca ( fľaštička, meno )
Reklama
Veľkoobchod
Maloobchod
Zákazník

Vďaka MLM skrátený postup:

Ukážková firma
Distribútor
Zákazník

Podnikania v MLM sa môže zúčastniť snáď každý - kto je ochotný pracovať a nečaká len veľa peňazí za málo práce
( tak to totiž nefunguje ). Jedná sa vlastne o podnikanie, takže je neskôr potrebný aj živnostenský list. Keď sa povie „multi level“, mnohým ľuďom sa ako prvé synonymum vybaví „pyramída“ alebo „lietadlo“, čo je ale zlé.
 

Trochu z histórie MLM

Prvýkrát sa tento systém viac uplatnil v USA koncom druhej svetovej vojny. Vtedy sa jednalo o pašovanie alkoholu počas prohibície, takže sa nemohlo hovoriť o legálnom podnikaní. Princíp bol jednoduchý – každý „pašerák“ bol odmeňovaný za privedenie nového aktívneho „pašeráka“. Vďaka tomu obchod s alkoholom veselo kvitol a
predávalo sa ho minimálne toľko ako před prohibíciou. Legálne tento výnosný systém prvýkrát použila spoločnosť California Vitamins. Mala úspech a po čase sa dvaja najlepší distribútori osamostatnili a založili vlastnú spoločnosť – Amway Corporation, ktorá funguje po celom svete dodnes. Bohužiaľ má však vďaka niektorým nepoctivým distribútorom u nás pomerne zlé meno.
 

Trochu o princípe pyramídy / lietadla

Lietadlá sú financované hlavne zo vstupných poplatkov a počítajú s exponenciálnym rastom.
 

Jednoduchým výpočtom zistíme, že počet účastníkov už po niekoľkých stupňoch pyramídy presahuje všetky rozumné medze a pre úspešné pokračovanie by sa museli zapojiť do hry „všetci“. Z toho vyplýva, že najviac získajú tí, ktorí stoja „na vrchole“.
 

Medzi najznámejšie podvodné systémy v Českej republike patria Skyline International, Vanilla, H – Systém, 1.Česká teploúsporná spoločnosť, Avalanche, kde boli hlavne veľké vstupné poplatky. V MLM sa „vstupné poplatky“ za ktoré sa hradia prednášky, materiály alebo trebárs vzorky produktov , pohybujú rádove v stokorunách, alebo nie sú žiadne a peniaze plynú výhradne z predaja tovaru.
 

MLM versus PYRAMÍDA / LIETADLO

Pyramída a lietadlo sú dve synonymá, bohužiaľ často zameňované s MLM, čoho pyramídové systémy často využívajú. Pokiaľ sa totiž niečo nelegálne podobá niečomu legálnemu, preverenému a fungujúcemu, ľudia v to majú väčšiu dôveru. Ale ak zistia pravdu, často zavrhnú aj to dobré.
 

Pyramída / lietadlo je dlhodobe neudržateľný a podvodný model, v našom zákone definovaný ako „nekalá stávka“ alebo „nelegálna hra“. Každý novoprichádzajúci člen zaplatí určitý vstupný poplatok, za ktorý nedostane buď vôbec nič alebo produkt, ktorý ani zďaleka nemá hodnotu vstupnej sumy. Týmito predraženými produktami sa väčšina lietadiel legalizuje a potom je posúdenie len na Vás, čo je ešte morálne ponúkať a šíriť ďalej a čo už nie. Zároveň každý člen má šancu priviesť niekoho ďalšieho a z jeho vstupného poplatku, alebo z jeho nákupu predraženého tovaru, dostane určitú províziu. Predovšetkým s MLM s rôznymi predraženými „nezmyslami“ sa v poslednej dobe „ roztrhlo vrece“ a ich počty výrazne prevyšujú MLM s kvalitnými produktami.
 

Pokúsim sa tu napísať čo najviac bodov, podľa ktorých spoľahlivo poznáte, že nejde o legálny multi-level alebo je multi-level na hranici zákona či dobrých mravov:
 

• Obrovský vstupný poplatok v rade tisícov Kč
 

• Mlhavé a nedostatočné informácie o spoločnosti, ktorá produkty ponúka, rovnako ako o produkte samotnom. Ďalšie informácie sú podmienené vstupom do systému.(v slušných MLM zodpovedajú na otázky bez vykrúcania)
 

• Neurčité prísľuby veľkého predajného a rastového potenciálu, hovorenie o spoločnosti zásadne v superlatívoch ( väčšina MLM taktiež používa ľahký „brain-washing“, ale nesmie to presiahnuť určité medze. Neuškodí však v zdravej miere, keď poslúži k motivovaniu členov siete).
 

• Žiadny produkt alebo taký produkt, ktorého cena rádove nezodpovedá veľkosti vstupného poplatku - napr. niekoľko kníh, podiely neexistujúcej firmy…( správne by mal byť jeden produkt ( alebo i viac), ktorého predajom by nebol problém pokryť prípadné vstupné náklady)
 

• Budúci príjem závisí predovšetkým na odmene za získavanie nových členov alebo za predaj produktov nastupujúcim členom, menej už za predaj produktov zákazníkom, ktorí sa do obchodnej siete nezapojujú ( strávne by v MLM mala byť väčšina peňazí za predaj produktov)
 

• Neustálé uisťovanie o legálnosti, ale zároveň žiadne praktické uistenia – certifikáty, IČO…( legálne fungujúce MLM nemajú čo skrývať a na požiadanie Vám ukážu potrebnú dokumentáciu)
 

• Spoločnosť nemá žiadnu tradíciu, funguje krátko ( i nový MLM môže fungovať dobre, ale starší je väčšia istota)
 

• Priemerne 90% členov v tomto systéme prerobí, zhruba 7% členov získajú späť vstupné investície a len 3% členov si zarobí a ich zárobky bývajú závratné…( v MLM si zarobí každý aktívny a aspoň trochu schopný člen)
 

Kozmetiku a drogériu s pomocou MLM u nás predávajú Amway, Oriflame, Avon či FM Group – „dealeri“ sú taktiež členmi multi-levelov
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Máte nejaký dotaz? Spýtajte sa na čokoľvek.

Priatelia

Hľadáte prácu, zamestnanie, prácu na doma za slovenské peniaze? Inzercia Domáce práce z celej ČR. Chcete nájsť prácu v Čechách práce na internete, zoznam voľných miest, lepšie ako úrad práce Práca. Hľadáte letnú brigádu? Sezóny aj dlhodobé Brigády. Podnikania, multi level marketing MLM, existuje viac multilevlů než len Eurona. Včelárenie a včelárstvo to všetko na včelárske potreby pre včelárov máme včelárske stránky aj pre slovenského včelára.
RAPID AUTOHIFI eshop a kamenná predajňa, Rybárske potreby ARYBÁŘSTVÍ eshop a kamenná predajňa. Fanstránky k Eurona nájdete Českom a Poľskom jazyku. http://kosmetika-drogerie.deni.cz/images/sk.pnghttp://kosmetika-drogerie.deni.cz/images/cz.pnghttp://kosmetika-drogerie.deni.cz/images/pl.png 
.

Aktuality

03.06.2019

Nový akční minikatalog pro měsíc červen 2019

Akce trvá od 2.6. - 1.7.2019

 

01.05.2019

Oslavte s Euronou první květnový den - lásky čas!

 

01.03.2019

Nový katalog Eurony jaro 2019! Objevte exkluzivní novinky!

Platný od 1.3.2019

 

07.01.2019

K prodeji nové číslo EURONA NEWS. Cena časopisu 29Kč nr. 9377

 

04.01.2019

Aktualizovaný ÚSPĚŠNÝ START pro nováčky